Nádej z počutia

16.03.2019

Sedel som pri piecke pod oknom a z tmy som sa díval na bielu ulicu. Prechádzali po nej opilci. Kráčajúc do krčmy a z krčmy sa postrkávali na zľadovatenej ceste. Rehotali sa a pospevovali si ako deti, ktoré sa ničoho neboja a o nič sa nestarajú. Ako milenci, ktorým sama táto chvíľa stačí k životu.

Možno majú všetko. A možno nemajú nič. Ani nádej. Len každodennosť. Tam a späť. Prázdny a plný ako tie poháre, ktoré im robia spoločnosť.

Hľadel som na ich cestu, kým sa nestratili v tme. A myslel som na to, kto by im mohol dať nádej... že sú aj iné cesty.

Mám už svoje roky, aby som to vedel... že nie všetky dni voňajú kvetmi. Nie každé ráno sa slnko ukáže. Nie každá hviezda, čo letí z oblohy, plní želanie. Nie všetky lupene sú biele a nie každý kvet môže byť ruža.

Mám už svoje roky, aby som to vedel... že aj tma býva. Aj bodliaky. Aj búrka, pred ktorou sa niet kam schovať. Aj slza, ktorá nevyschne. Aj jazvy, ktoré nezahojí čas.

Mnohé z toho zabúdame, no niečo ostáva až do smrti.

Sú dni, ktoré by sa mali opakovať každým ránom a noci, na ktoré by sa už nikdy nemalo spomínať. Som toho plný: zázračných jaziev a zjazvených zázrakov. Všetci sme. Nechránení. Riskujúci. A odhodlaní skúsiť ešte raz, či sa už konečne zázrak nepremení natrvalo na studňu, čo nevysychá, na slnko, čo nezapadá a na sladkosť, čo nikdy nezhorkne.

Nádej, tak tomu hovoríme.

Kým ona žije, skúšame, bojujeme, riskujeme a dúfame, že sa nebo predsa len zmiluje. Nádej. Ako dobre, že žije v človeku.


Opilci zmizli v tme. A ja som myslel ináč, ako ľudia na nich myslia.

Myslel som na to, kto by im mohol dať nádej... že sú aj iné cesty, iné pravdy, ba slová, čo znejú až za zem, až na večnosť.

A potom som videl Ježiša ako sa modlí a ako sa s ním rozprávajú dvaja mužovia - boli to Mojžiš a Eliáš. Zjavili sa v sláve. A z neba zaznel hlas: "Toto je môj vyvolený Syn, počúvajte ho!"

"Počúvajte ho," doznievalo mi v ušiach a mysli, "počúvajte... počúvajte..."

Počúvajte ho! To len aby bola nádej na každodenných cestách... tá pravá, skutočná a jediná, na ktorej záleží, lebo sú aj nádeje, ktoré iba klamú, podvádzajú a ničia človeka.

Počúvajte ho, aby ste mali nádej, ktorá je darom a nie naopak.