Recenzia (Katarína Pirohová)

11.11.2020

Ak cítite hlad po silnom príbehu, stránky tejto knihy budú pre vás rozprávkovo bohatou hostinou. Hlavným chodom však v skutočnosti nie je len napínavý a nepredvídateľný dej, ktorý vás strhne od samého začiatku a nepustí, kým nestrávite posledné sústo, ale tiež hlboká pravda servírovaná na neobyčajnom, priam magickom podnose.

Dezertom pre ozajstných labužníkov sú v tomto románe dialógy odkrývajúce najintímnejšie odtienky charakterov postáv a dynamicky posúvajúce široko rozvetvený príbeh.

A čerešnička na torte? Poetické, no pritom neuveriteľne plastické opisy, ktoré vám vo vašich predstavách premietnu očarujúci fantasy film. Ak ste pri povinnom čítaní kedysi zvykli umelecké opisy preskakovať, tieto maškrty už isto nevynecháte.

Vladko Štefanič, laureát Ceny Ivana Kraska, v Pustovníkovi majstrovsky zmiešal chuť rozprávkovej ságy pre dospelých a okorenil to svojím hlbokým nazeraním na duchovný svet. Výsledná delikatesa je ľahko tráviteľná, no pritom vyvoláva hlad po ďalšom poznaní, po ďalšom veľkom príbehu.


Katarína Pirohová, scenáristka a režisérka