Recenzia (Marián Jaklovský)

08.12.2020

Pustovníka som čítal prvýkrát v jeseni 2019, keď som sa dostal k "surovému" rukopisu od autora. Keďže Vlada Štefaniča poznám aj osobne a jeho tvorbu vnímam už dlhší čas, bol som plný očakávania. A veruže som ostal prekvapený. Veľmi príjemne.

Celé dielo som hltal veľmi dychtivo, často do neskorej noci. Napínavý príbeh i štýl písania - verím, že aj vás - chytí za srdce a nedokážete od knihy odtrhnúť oči. "Už len jedna kapitola" - bolo klamstvo, ktoré som sám sebe často opakoval.

Sú knihy, kde už na začiatku viete, ako sa to celé skončí. Pustovník k nim rozhodne nepatrí. Na príbehu hlavnej postavy sa rozvíjajú ďalšie dejové línie a závisia od neho osudy ďalších postáv.

Určite nečakajte žiadne "šablóny", ale dejové zvraty, ktoré vždy prekvapia. A to najdôležitejšie je zväčša ukryté v detailoch alebo medzi riadkami.

Pustovník je hrdinom, ktorý tento titul "hrdinu" odmieta. Je ako bájny Fénix, ktorý dokázal povstať z vlastného utrpenia a postaviť sa na nohy múdrejší a mocnejší než predtým. Uvedomuje si, že vstúpiť do života druhého človeka prináša zodpovednosť za ďalší ľudský osud.

Ľudia do neho často vkladajú svoje nádeje. A to môže prinášať sklamanie z neschopnosti pomôcť.

Pozorného čitateľa prekvapí množstvo hlbokých myšlienok, ako napríklad:

Poraziť nepriateľa v sebe je ťažšie než poraziť celú kráľovskú armádu.

Život by bol jednoduchší, ak by bol bez otázok. Ale tiež nudný, ak by človek prestal hľadať odpovede.

Poraziť zlo je pre človeka príliš veľká úloha. Príliš veľká na jeden ľudský život. So zlom sa iba bojuje. A že s ním vôbec bojuješ, to stačí.

I keď sa v knihe slová ako Ježiš či kresťan nenachádzajú, posolstvo je hlboko ľudské, ba priam evanjeliové. Aj to je silná stránka tohto diela. Vnášať kresťanské hodnoty na miesta, kde by sme ich nečakali či možno iným spôsobom nedostali. (Podobne ako v prípade Pána prsteňov - ale to je už iný príbeh.)

Na pozadí príbehu Pustovníka človek môže premýšľať nielen o sebe a svojom živote, ale tiež vnímať a spoznávať samotného autora. Myšlienkové pochody jednotlivých postáv má hlboko premyslené, azda často aj sám prežité na vlastnej koži. Hĺbka diela odhaľuje čo-to z hĺbky spisovateľovej duše a jeho duchovného života.

A čo sa týka ďalšieho pokračovania, prezradím len toľko, že sa máme na čo tešiť.


Uverejnené v Katolíckych novinách 

5.12.2020