Recenzia (Marta Spišáková)

09.11.2020

K Pustovníkovi som sa dostala počas môjho pobytu v nemocnici - ideálny čas na čítanie. Napriek tomu, že žáner fantasy nie je moja šálka kávy, dielo ma "chytilo" a nepustilo, kým som nedočítala tých vyše 800 strán. 

Musela som pred autorom dať pomyselný klobúk dole. 

Dielo plné rôznych zápletiek, pútavých dejových línií, postáv, ktoré sa v čase a situáciách vyvíjajú. Hlboké myšlienky mi zostávali ako dozvuky v mysli a premýšľala som nad nimi ešte ďalšie dni po dočítaní. Dielo je naozaj hutné, pútavé, dynamické a plné prekvapení. Nie konzumné, ktoré si človek prečíta a zabudne o čom bolo, zanecháva v ňom stopu. A po prečítaní jednej časti sa teší na to, čo bude v ďalšej.

Pustovníka nevnímam ako vyslovene kresťanskú literatúru s citátmi z Písma ako sme zvyknutí z diel od F. Riversovej či T. Afsharovej. A aj sa mi páči, že je to iný typ knihy, než na čo sme od kumran.sk zvyknutí. Napriek tomu, nenásilne, medzi riadkami, cítiť z neho ľudskosť, odkazy na správne hodnoty či budovanie charakteru, vzťahov, čností apod. - prosto, evanjeliové posolstvá v zrozumiteľnej reči. 

Napríklad, oslovila ma myšlienka, ktorá je votkaná pomedzi jednotlivé príbehy v diele a je pre dnešnú dobu veľmi aktuálna - neriešiť tajomstvá a životy iných, pokiaľ ich neodkryjú slobodne sami. Prišlo mi to ako kontrast s dnešnou instantnou dobou sociálnych sietí.
Keďže často čítam, no najmä prekladané knihy z cudzieho jazyka do slovenčiny, veľmi dobre mi padlo, že autorom diela je Slovák, ktorý využil v knihe bohatstvo nášho materinského jazyka. 

Teším sa, že takýto žáner v slovenčine vyjde knižne a verím, že bude pre čitateľov obohatením. Tak ako bol pre mňa.


Marta Spišáková, spoločenstvo Ladislava Hanusa