Recenzia (Marcela Bagínová)

02.11.2020

Každý niekoho máme. Niekto vlastný tieň a niekto aj leoparda. Tajného priateľa, ktorý nás sprevádza životom. Pozorujeme ho, spolupracujeme s ním, dovolíme mu, aby nás chránil. A hlavne sa od neho učíme...

... rovnako ako Pustovník alebo - ako ho všetci poznajú - muž s leopardom, ktorý chodí po svete a plní sľuby. Bojuje proti zlu, snaží sa zničiť kliatbu a pomôcť ľuďom nájsť to, čo stratili.

Už na prvých stranách knihy čitateľa vtiahne dej do dynamického, rozprávkového, ľudského a zároveň v mnohom reálneho príbehu, v ktorom sa po bolestnej ceste premieňa nádej na skutočnosť. Autor akoby tajnými cestami ukazoval, že sa oplatí pobiť sa so "životom". Že sa oplatí priznať si bolesť duše, slabosť a hriech. A že sa oplatí nikdy sa nevzdávať a hľadať pravdu.

Kniha je plná hlbokých obrazov, ktoré vovádzajú do imaginárneho sveta čarodejníc i zázračných jednorožcov. Odhaľuje túžby človeka a pomáha mu poznať seba samého.

Na potulkách spolu s Pustovníkom možno stretnúť chudobných rybárov, deti, mladíkov, ale i panie hradu, rytierov, družky, ktoré slúžia bezmennému bohu. Samozrejme, s ich originálnymi príbehmi minulosti.

Zvláštnou postavou je dračí muž - pred nejakým časom ešte milujúci pán hradu. Chcel však zachrániť svoju práve narodenú dcéru, a tak vzal na seba kliatbu, aby ona mohla žiť. Teraz je čas, aby mu pomohla a túto kliatbu zničila. Nie je to však jednoduché. Čarodejnica, ktorá to spôsobila, zomiera skôr, ako odhaľuje celú pravdu.

Čo teraz? Znova sa na scéne objavuje Pustovník, verný priateľ ľudí, a spolu s leopardom hľadá cesty, ako zachrániť tých, čo trpia a prosia o pomoc.

Pri čítaní knihy mi mysľou prechádzali príbehy z evanjelia, akoby sa Pustovník stával Ježišom, ktorý to s nami nikdy nevzdáva. A čo je dôležité - vždy nájde riešenie. Aj vy ho potrebujete?

Tak hor sa do čítania! Kto má rád romány a napätie, iste ho tento príbeh bude baviť a odhalí mu aj to, čo skrýva sám pred sebou.


Zdroj: Slovo+