Smutno-vianočná

25.12.2018

Vyšiel som z nákupného centra a prechádzal cez parkovisko až k svojmu autu. Už som bol pri ňom, keď sa pri mne zastavilo iné auto. Muž na prednom sedadle spustil okno. Potreboval pomoc. Vraj ide robiť obchod s hokejistami či mu nepoviem ako sa, čo najrýchlejšie dostane na zimný štadión.

Chráňte sa ľudí... (Mt10,17)

Vysvetlil som mu cestu.

"Ďakujem, si kamarát," otočil sa a zo zadného sedadla mi podal nejakú škatuľu. Hodil mi ju cez okno a usmieval sa ako Mikuláš.

"Tu máš," prisahám, že žmurkol. "To máš za to, že si dobrý."

Veď to hovorím: skutočný Mikuláš. V rukách som držal holiaci strojček.

"Ďakujem," pristúpil som k jeho autu, že mu to vrátim. "Ja používam žiletky."

"Dáš otcovi," usmieval sa ako anjel z vianočného stromčeka. Znova sa natiahol na zadné sedadlo a hodil mi voňavku. Skoro mi spadla.

"Nechcem," zopakoval som.

A tam mi podal mi hodinky. Stále opakoval, aký som dobrý.

Chráňte sa ľudí... (Mt10,17)

Holiaci strojček, voňavky a hodinky. Nič z toho nepotrebujem. Snažil som sa mu to vysvetliť. Lenže, keď stretnete Mikuláša, čo dáva zadarmo a za dobrotu, nepresvedčíte ho, že to nechcete.

A potom vystúpil z auta.

"Daj mi niečo na benzín," pristúpil ku mne a už sa tak neusmieval.

Konečne som pochopil. Obchodník, čo potrebuje na benzín. Otvoril som peňaženku a dal som mu dvadsaťeurovú bankovku. Ani zo súcitu ani z presvedčenia, že ju potrebuje. Chcel som sa ho iba zbaviť.

"Daj mi ešte aspoň dvadsať," povedal, čo by skutočný Mikuláš nikdy

nepovedal.

Chráňte sa ľudí... (Mt10,17)

Strčil som mu holiaci strojček, voňavky a hodiny do rúk.

"Zbohom," povedal som a nastúpil do auta.

Snažil sa mi ešte niečo povedať. Už nehovoril, že som dobrý. Ani že som kamarát.

Naštartoval som a čakal, kedy sa vráti do auta a zmizne. Určite nie na štadión. Určite nájsť podobného hlupáka, ako som ja.

Cestou domov som nad ním a nad sebou premýšľal. Peniaze ma vôbec nemrzeli. Ak, tak iba to, že som ich mohol dať niekomu, kto ich naozaj potrebuje.

To, čo ma mrzelo, bolo poznanie, že sú medzi nami ľudia, ktorí zámerne a cieľavedome zneužívajú tých, čo majú dobré srdcia a nezištné úmysly.