Tiene a svetlo

12.11.2022

Deň strieda noc a naopak, na to sme si už zvykli. Aj že nie všetky dni sú plné svetla, radosti a nádeje. Aj bolesť býva a tragédie sa stávajú - vnútorné i vonkajšie. S tým sme akosi vysporiadaní. Prinajmenšom rozumieme, že život je bohatý na dobré a zlé dni. Každý život.

Zvláštne je, že keď sa pozrieme na Ježiša, zabúdame, že aj jeho reči také sú. Nie je to vždy iba pastier, ktorý nájde stratenú ovečku a milosrdný otec, ktorý si privinie trucovitého syna. Ale aj peklo. A dni súdu. Aj varovanie pred zlodejom duší, pripomínanie nebezpečenstva egoizmu a pýchy, či opatrnosť na ceste, ktorá môže viesť nielen do neba, ale aj do záhuby.

Ježiš nie je iba sladučký a milučký, je aj tvrdý a nekompromisný pokiaľ ide o tých, ktorí v neho nechcú uveriť. Hovorí vždy pravdu a občas ju hovorí aj tak, že z toho ide mráz po chrbte.

"Budú zemetrasenia, hlad a mor!"

"Budú vás prenasledovať pre moje meno!"

"Budú vás zrádzať rodičia, bratia a niektorých z vás pripravia o život!"

"Budú vás nenávidieť pre moje meno!"

Ježiš hovorí priamo aj o tieňoch, nielen o svetle.

Občas keď počúvam politikov, novinárov alebo rôznych aktivistov, ktorí berú meno Ježiš do úst, aby obhajovali svoju pravdu alebo postoje, zdá sa mi, že Ježiša vôbec nepoznajú. Pochybujem, že niekedy čítali evanjeliá ako pravdivú zvesť, nieto ešte katechizmus, aby rozumeli, čo Cirkev učí. Alebo jednoduchšie povedané: berú si z Ježiša iba to svetlo, iba tie milučké reči, ako keby Ježiš bol básnik, ktorý ospevoval iba krásu, lebo špinu nikde a na nikom nikdy nevidel.

Dá sa ospevovať aj taký Ježiš, ktorý nikdy neexistoval? Samozrejme, že sa dá. Keď si z neho vezmem iba časť, vymyslenú a zväčša zneužitú pre ciele, ktoré by on sám nikdy neobhajoval. A ľudia tak robia často, zakrývajú Ježišom - svetlom - špinu, ktorú by on krásou nikdy nenazval.

Potrebujem celého Ježiša!

Nielen reči o milosrdenstve, ale aj o hriechu. Nielen o nebi, ale aj o pekle. Nielen o láske, ktorou ma miluje, ale aj o nenávisti, ktorú jeho meno spôsobí. Nielen o jeho nasledovaní, ale aj o prenasledovaní pre neho.

V jeho rečiach je však aj nádej. Lebo po slovách, že nás budú nenávidieť pre jeho meno, nezabúda zdôrazniť: "Ale ani vlas sa vám z hlavy nestratí. Ak vytrváte, zachováte si život!"

Taký je celý Ježiš. V jeho rečiach je totiž všetko: tieň, ale aj svetlo v ňom.