Buď blížny!

09.07.2022

"Ty buď blížny!" povedal, hoci sa znalec zákona pýta: "Kto je môj blížny!" 

Ježiš mu odpovedá, aby sa nestaral, kto je mu blížny, ale aby on bol blížny iným. 

Hej, aj takto to môže vyzerať, keď sa pýtame Ježiša. Odpovedá spôsobom, ktorý nás núti konať, hoci sme sa na konanie nepýtali. Ale o tom inokedy.

"Buď blížny!" povedal mu. Alebo: "Rob aj ty podobne!"

Ako ten Samaritán, ktorý sa zmiloval nad cudzincom. Ošetril mu rany, vzal ho na dobytča a zaviezol ho do poľnej nemocnice, kde sľúbil zaplatiť všetky výdavky. A potom odišiel.

Urobil, čo iní neurobili. A odišiel. Nečakal slávu, keď sa cudzinec prebudí. Ani vďačné stisnutie ruky či prísľub, že mu dlžobu vráti. Odišiel. Urobil, čo blížny robí a viac sa nestaral.

"Buď blížny!" povedal mu Ježiš. Buď ako ten Samaritán.

Staraj sa o tých, o ktorých sa nik nestará. A nič za to nečakaj.

Keď na nedávnej slávnosti svätých vierozvestov arcibiskup Bernard Bober predniesol slová o tom, že na službu cirkvi a na jej prácu medzi ľuďmi sa svet pozerá s opovrhovaním a iróniou, pomyslel som si iba: ,Pravdu hovorí!'

Nič viac. Teda nič viac svetské. Lebo hneď mi prišli na um slová Ježiša, ktorý toto predpovedal, a ktorý nás na to pripravoval.

Možno nám je ľúto, že je to tak. A možno aj cítime krivdu, viacerí.

A potom si spomeniem na mnohých, ktorí vo svojej osamelosti ani nič iné nemajú - len ten kostol, len tú cirkev, len jej sviatosti. Starčekovia a starenky, ktorých deti sa rozleteli do sveta a nechali rodičov za sebou, akoby neexistovali, tí rozumejú a vidia, čo cirkev robí. Tí by bez nej nemali nič - kam ísť, koho stretnúť, kýmsi byť. Cirkev je im práve taký blížny a to je skvelá správa!

Samozrejme, cirkev tu nie je ako náhrada za jednotu dôchodcov. To by ste ma zle pochopili. Cirkev je tu pre všetkých. Nezatvára dvere, ale ani nenúti vstúpiť dnu.

Cirkev je tu, aby plnila to Božie: "Buď blížny!"


"Rob aj ty podobne!" hovorí Ježiš. Ako ten Samaritán. Buď blížny a o ostatné sa nestaraj.

Lebo aj ty si cirkev. Aj ty si hľadač, ktorý chce byť blížny. Aj ty taký si.

Však? Však? Však taký si? Hľadač? Však?


To teda dúfam...