Ježiš je praktický chlop

28.07.2018

Ježiš bol praktický chlop. Asi som túto vetu nikdy ani nepovedal ani nenapísal. Popravde som ani nikdy nepočul, aby takto niekto niekedy o Ježišovi hovoril.

Ježiš? Poznám. Praktický chlop.

Pod nohami mu sedí asi päťtisíc mužov. A asi rovnaký počet detí a žien. Rozmnoží chleba. Všetkým dá najesť. Usmieva sa, veď dokázal, čo nikto pred ním. A potom povie: Pozbierajte zvyšné odrobinky (Jn6).

Prosím? Teraz? S plným žalúdkom?

Apoštoli mohli protestovať. Nechajme tie odrobiny tu, pre vtáky a iné božie stvorenia, ktoré sa rady nasýtia z božej ruky rovnako ako ľudia. Na čo ich budeme zbierať a vláčiť so sebou, keď ty môžeš znova, tak ako dnes, a vlastne kedykoľvek urobiť z jednej kôrky supermarket, ktorý nasýti celý Izrael?

Lenže Ježiš je praktický chlop!

On vie, že viera je robota. On vie, že viera nie sú každodenné zázraky len preto, že som v neho uveril, že sa modlím a že som mu zveril svoj život do rúk.

Ja zasa viem, že si nemôžem ľahnúť do trávy a iba volať do neba...

Zbierajte omrvinky.

Áno, aj vtedy, keď máte plné bruchá!!!

Hoci omrvinky sa ľahšie zbierajú, keď je človek hladný.

Spovedaj sa, aj keď nemáš pocit viny, aj keď si namýšľaš, že až tak veľa hriechov nemáš. Zbieraj odrobiny. Samozrejme, že viac nás to ťahá do spovedelnice, keď máme škvrnu na srdci než vo chvíli, kedy sa nám naše srdce zdá byť čisté.

Modli sa, aj keď dnes nič urgentné nemáš, aj keď nie je nutné bombardovať nebo prosbami. Zbieraj odrobiny. Samozrejme, že na modlitbu si skôr spomenieme vo chvíli, kedy nám horí strecha nad hlavou, než vo chvíli, kedy sa na nás slnko usmieva.

Nezabúdaj na chrám, nezabúdaj na Eucharistiu, na ruženec, na Písmo, nezabúdaj, keď je život trošička ľahší. Zbieraj odrobiny aj vtedy, keď si myslíš, že ich nepotrebuješ.

Ježiš je praktický chlop, keď nás učí zbierať odrobiny aj vo chvíli, keď sme nasýtení a keď si myslíme, že nám ich teraz netreba.

Život totiž nie je zázračné rozmnoženie chleba.

Život je trpezlivé a každodenné zbieranie odrobín zo zázrakov, ktorými sa Boh dennodenne vracia na našu zem v Slove a Chlebe.