Séria kníh: Pustovník
Najväčšia devíza knihy - autor vie prekvapiť. Myslíte si, že ste už niečo odhadli, že toto bude určite tak a hento sa vyvinie onak - a just je to inak. A vy si len klepete po čele, lebo jasné, len takto to dáva zmysel, a vlastne to aj bolo naznačené, až je vám zo seba zvláštne, že ste na to neprišli. (Nechcem provokovať a prorokovať - ale opísané sa netýka len mňa; to bude platiť aj o vás).

Ak máte chuť na knihu, ktorej zvraty by vás úprimne prekvapili, toto je horúci favorit na ňu.

A ešte niečo musím oceniť - to, že dobro tu nielen víťazí nad zlom, ale to dobro je aj sympatické. Že tým dobrým chcete držať palce nielen z princípu, ale preto, že vám úprimne prirastú k srdcu. Že ich bojom, povahám a povahám rozumiete.

Pritom nič nie je čiernobiele. Takmer každý tu má nejaké tajomstvo. Dávnu vinu na konte. Zranenie - také, čo utŕžil, alebo také, čo spôsobil. Alebo oba druhy. Aj pri takých postavách sa však dá rozlíšiť, akou cestou sa ďalej vybrali. A rozmýšľať prečo. A či to stojí za to.

Pustovník: Muž s leopardom je krásna a zvláštna kniha. Krásna obsahom, formou, a nakoniec i tým rozsahom (až mi bolo ľúto, že sa so Štefaničovým svetom hradov, rytierov, rybárov, družiek a princezien lúčim). A zvláštna, lebo si vie podmaniť ozaj rozmanitých čitateľov - dokonca aj takých, ako ja, čo svetom čarodejníc, jednorožcov a netvorov neholdujú.

Myslím, že je to celkom fajn tip na knižný darček - či už ten, ktorý darujete, alebo ten, ktorý si zaželáte.

Mária Peterčáková, novinárka Kniha Pustovník je tvorená fantastickým príbehom s prvkami reality. Miestami nás prekvapí, keď v nej spoznáme svoju vlastnú, osobnú realitu. Akoby autor, Vlado Štefanič, písal o nás. Príbeh, ktorý nám predkladá, má v sebe veľa fantázie, dejových zvratov a postáv, ktoré však čitateľa nevovádzajú do zmätku. Práve naopak. Neraz sa možno pristihneme pri porovnávaní svojho príbehu, s príbehmi jednotlivých postáv. Tento fantasy román odzrkadľuje odvekú túžbu človeka po dobre, svojom vlastnom, ale aj po dobre iných. Toto je zhmotnené v postave Pustovníka, ktorý pretaví svoju bolesť do poslania zmierňovať bolesť iných. Je dôkazom toho, že aj keď sa jeho sny a predstavy o živote roztrieštia na milión kúskov, ešte vždy je možné z kúskov pozliepať niečo pekné. Iné, ale pekné. Nie vždy na prvý pohľad viditeľné.

"Za svoj život vzal na seba už mnohé bolesti. Niektoré dobrovoľne, iné mu pripravil život sám. Nebál sa ich. Bolesť vždy zbližuje. Vždy spája. A hoci so sebou ako vodopád po búrke nesie špinu, balvany a staré stromy, napokon z nej človek zosilnie. Ak bojuje. Ak sa nevzdá."

Príbeh rozprávajúci o víťazstve dobra nad zlom, ale aj o osobnom víťazstve mnohých postáv, je umne pretkaný myšlienkami, ktoré však vôbec nepôsobia ako naučené frázy. Ako čitateľ ste si istý, že autor vie, o čom hovorí. Veríte mu každé slovo. Aj preto, že píše o tom, čo je bežnou súčasťou života každého z nás: priateľstvo, zrada, láska, bolesť, klamstvo, prehry, viera, odpustenie a mnoho iného.

Kniha nás zaujme a pohltí do takej miery, do akej miery v nej nájdeme seba. O knihe Pustovník som si na začiatku svojej cesty s ňou myslela, že fantasy literatúra ma nijako neodzrkadlí, a preto je vcelku "neškodná". Ako rýchlo vieme onálepkovať nielen ľudí, ale aj knihy. Mýlila som sa, ako vo väčšine prípadov, keď sa tvárim, že niekoho alebo niečo poznám, bez hlbšieho skúmania. A túto knihu, tento príbeh a hlavne svoj osobný príbeh zrkadlený v nej, sa oplatí skúmať. Oplatí sa venovať čas čítaniu, a hlavne čítaniu tejto knihy.

Lucia Váhovská, vedecký pracovník


Online rozhovory o knihe:


Každý niekoho máme. Niekto vlastný tieň a niekto aj leoparda. Tajného priateľa, ktorý nás sprevádza životom. Pozorujeme ho, spolupracujeme s ním, dovolíme mu, aby nás chránil. A hlavne sa od neho učíme...

... rovnako ako Pustovník alebo - ako ho všetci poznajú - muž s leopardom, ktorý chodí po svete a plní sľuby. Bojuje proti zlu, snaží sa zničiť kliatbu a pomôcť ľuďom nájsť to, čo stratili.

Už na prvých stranách knihy čitateľa vtiahne dej do dynamického, rozprávkového, ľudského a zároveň v mnohom reálneho príbehu, v ktorom sa po bolestnej ceste premieňa nádej na skutočnosť. Autor akoby tajnými cestami ukazoval, že sa oplatí pobiť sa so "životom". Že sa oplatí priznať si bolesť duše, slabosť a hriech. A že sa oplatí nikdy sa nevzdávať a hľadať pravdu.

Kniha je plná hlbokých obrazov, ktoré vovádzajú do imaginárneho sveta čarodejníc i zázračných jednorožcov. Odhaľuje túžby človeka a pomáha mu poznať seba samého.

Na potulkách spolu s Pustovníkom možno stretnúť chudobných rybárov, deti, mladíkov, ale i panie hradu, rytierov, družky, ktoré slúžia bezmennému bohu. Samozrejme, s ich originálnymi príbehmi minulosti.

Zvláštnou postavou je dračí muž - pred nejakým časom ešte milujúci pán hradu. Chcel však zachrániť svoju práve narodenú dcéru, a tak vzal na seba kliatbu, aby ona mohla žiť. Teraz je čas, aby mu pomohla a túto kliatbu zničila. Nie je to však jednoduché. Čarodejnica, ktorá to spôsobila, zomiera skôr, ako odhaľuje celú pravdu.

Čo teraz? Znova sa na scéne objavuje Pustovník, verný priateľ ľudí, a spolu s leopardom hľadá cesty, ako zachrániť tých, čo trpia a prosia o pomoc.

Pri čítaní knihy mi mysľou prechádzali príbehy z evanjelia, akoby sa Pustovník stával Ježišom, ktorý to s nami nikdy nevzdáva. A čo je dôležité - vždy nájde riešenie. Aj vy ho potrebujete?

Tak hor sa do čítania! Kto má rád romány a napätie, iste ho tento príbeh bude baviť a odhalí mu aj to, čo skrýva sám pred sebou.

Marcela Bagínová, Slovo+K Pustovníkovi som sa dostala počas môjho pobytu v nemocnici - ideálny čas na čítanie. Napriek tomu, že žáner fantasy nie je moja šálka kávy, dielo ma "chytilo" a nepustilo, kým som nedočítala tých vyše 800 strán.

Musela som pred autorom dať pomyselný klobúk dole.

Dielo plné rôznych zápletiek, pútavých dejových línií, postáv, ktoré sa v čase a situáciách vyvíjajú. Hlboké myšlienky mi zostávali ako dozvuky v mysli a premýšľala som nad nimi ešte ďalšie dni po dočítaní. Dielo je naozaj hutné, pútavé, dynamické a plné prekvapení. Nie konzumné, ktoré si človek prečíta a zabudne o čom bolo, zanecháva v ňom stopu. A po prečítaní jednej časti sa teší na to, čo bude v ďalšej.

Pustovníka nevnímam ako vyslovene kresťanskú literatúru s citátmi z Písma ako sme zvyknutí z diel od F. Riversovej či T. Afsharovej. A aj sa mi páči, že je to iný typ knihy, než na čo sme od kumran.sk zvyknutí. Napriek tomu, nenásilne, medzi riadkami, cítiť z neho ľudskosť, odkazy na správne hodnoty či budovanie charakteru, vzťahov, čností apod. - prosto, evanjeliové posolstvá v zrozumiteľnej reči.

Napríklad, oslovila ma myšlienka, ktorá je votkaná pomedzi jednotlivé príbehy v diele a je pre dnešnú dobu veľmi aktuálna - neriešiť tajomstvá a životy iných, pokiaľ ich neodkryjú slobodne sami. Prišlo mi to ako kontrast s dnešnou instantnou dobou sociálnych sietí.
Keďže často čítam, no najmä prekladané knihy z cudzieho jazyka do slovenčiny, veľmi dobre mi padlo, že autorom diela je Slovák, ktorý využil v knihe bohatstvo nášho materinského jazyka.

Teším sa, že takýto žáner v slovenčine vyjde knižne a verím, že bude pre čitateľov obohatením. Tak ako bol pre mňa.

Marta Spišáková, spoločenstvo Ladislava Hanusa