Séria kníh: Pustovník

Kniha Pustovník je tvorená fantastickým príbehom s prvkami reality. Miestami nás prekvapí, keď v nej spoznáme svoju vlastnú, osobnú realitu. Akoby autor, Vlado Štefanič, písal o nás. Príbeh, ktorý nám predkladá, má v sebe veľa fantázie, dejových zvratov a postáv, ktoré však čitateľa nevovádzajú do zmätku. Práve naopak. Neraz sa možno pristihneme...

Pustovník: Muž s leopardom má vyše 400 strán. Navyše je to fantasy (bez otáľania priznávam - tento žáner mi nie je veľmi blízky). Čiže toho sa týkala moja jediná obava - ak máte podobnú, môžem vás upokojiť: román je taký pútavý a čítavý, že stránky rýchlo uletia a dej vás pohltí natoľko, že pre vás bude najčírejšou realitou.

Ako sa vo vašej fantázii stvorilo nové dielo? Čo vás inšpirovalo?

Pustovníka som čítal prvýkrát v jeseni 2019, keď som sa dostal k "surovému" rukopisu od autora. Keďže Vlada Štefaniča poznám aj osobne a jeho tvorbu vnímam už dlhší čas, bol som plný očakávania. A veruže som ostal prekvapený. Veľmi príjemne.

Na konferencii o Svätom písme na Teologickej fakulte v Košiciach v jeseni tohto roku jeden kňaz-profesor na dôchodku, milovník kníh a sám autor viacerých publikácii z oblasti biblickej teológie, povedal: "Kňaz, ktorý nepíše, je veľmi slabý kňaz."

Ak cítite hlad po silnom príbehu, stránky tejto knihy budú pre vás rozprávkovo bohatou hostinou. Hlavným chodom však v skutočnosti nie je len napínavý a nepredvídateľný dej, ktorý vás strhne od samého začiatku a nepustí, kým nestrávite posledné sústo, ale tiež hlboká pravda servírovaná na neobyčajnom, priam magickom podnose.

K Pustovníkovi som sa dostala počas môjho pobytu v nemocnici - ideálny čas na čítanie. Napriek tomu, že žáner fantasy nie je moja šálka kávy, dielo ma "chytilo" a nepustilo, kým som nedočítala tých vyše 800 strán.

Každý niekoho máme. Niekto vlastný tieň a niekto aj leoparda. Tajného priateľa, ktorý nás sprevádza životom. Pozorujeme ho, spolupracujeme s ním, dovolíme mu, aby nás chránil. A hlavne sa od neho učíme...