Nie všetko dobré je dobré

01.06.2024

Vysvetliť deťom, že dotýkať sa horúcej panvice na sporáku nie je dobré sa dá jednoducho. Môže to páliť. A niektorí s tým máme aj skúsenosť.

Nie je to dobré, lebo…

Vysvetliť pacientovi po operácii chrbtice, že neopatrnosť a presilovanie nie je dobré sa dá jednoducho. Môže to bolieť. A niektorí s tým máme aj skúsenosť.

Nie je to dobré, lebo…

Vedieť takto vysvetliť človeku každé zlo by bolo zázračné. Lenže nie s každým zlom máme práve takú skúsenosť, že ho bez premýšľania a isto nazveme zlom.

Sú zlodeji, ktorí kradnú, lebo sa im zdá, že to je dobré pre nich a pre ich rodiny. Vrahov, ktorí vraždia, lebo ženy majú právo rozhodovať o vlastnom tele a starčekovia o predčasnom konci svojho života. Podvodníci, ktorí klamú, veď túžba mať sa lepšie nemôže byť zlá, keď všade v prírode to tak funguje, že mocnejší má väčšie územie a početnejší hárem.

Niekedy je ťažké zlo nazvať zlom a dobro dobrom pre človeka. Ťažké, keď sú na zemi dobrá, na ktoré sa iní dívajú ako na zlo a naopak.

Aj farizeji sa tak dívajú na Ježiša. Na dobrého ako na zlo a na dobré skutky, ktoré robí, ako na pohoršenie a prekliatie: trebárs ako uzdravovať chorých v sobotu.

Dívať sa farizejsky na život môže byť cesta do záhuby. Zamieňať dobro so zlom a naopak zasa cesta do pekla.

Nie všetky veci si dokážem vysvetliť sám. Potrebujem, aby mi ich vysvetlil niekto, kto im rozumie od počiatku, kto ich od počiatku stvoril, a kto natiahol nemennú hranicu medzi tým, čo dobré je a čo dobré nie je.

To len aby som chápal, že dobré je slúžiť a nie zneužívať, rozdávať a nie kradnúť, odpúšťať a nie mstiť sa, ba aj chrániť život od počatia po prirodzenú smrť.

Môžem byť hlúpy a tváriť sa, že všetkému rozumiem, všetko vysvetľovať a sám rozdeliť život do dvoch košov s ceduľkami zlo a dobro.

Alebo byť múdry, priznať si, že nie všetkému rozumiem a na dobro a zlo sa pýtať muža, ktorý za dobro považoval zriecť sa neba, stať sa človekom a nechať sa človekom ukrižovať - ja osobne by som toto dobrom nikdy nenazval! Ale ako som už napísal, ja sa zvyknem dosť často mýliť. Kým On sa nemýli nikdy.