Soľ nad zlato

24.11.2018

Soľ nad zlato. Rozprávka, ktorú si rád pozriem znova. Blížia sa Vianoce. Takže to bude čoskoro.

Príbeh, ktorý poznáme všetci. Kráľ odoženie vlastnú dcéru, lebo kráľ má vždy pravdu. Milovať kráľa iba ako soľ je trúfalé. Soľ totiž nie je nad zlato.

A tak Maruška opúšťa domov a putuje svetom. Hľadá svojho zakliateho princa. No kým ona bojuje za svoju lásku, kráľovstvo padne na samé dno. Niet soli, niet života. A niet ani Marušky.

Ako to už v rozprávkach býva, Maruška svojho princa nakoniec vyslobodí. No ostáva jej ešte vyslobodiť otca a celé kráľovstvo.

Vráti sa domov. Nájde uboleného a opusteného otca. Priblíži sa k nemu a prinesiem mu soľ. A kráľ pokorne prizná, ako veľmi sa mýlil.

Kráľ, ktorý sa zmýlil. Kráľ, ktorý nemal pravdu. Kráľ, ktorého možno upodozrievať, že nie všetkému rozumie a že príde čas, kedy mu budem môcť ukázať, že sa mýlil.

Dnešným kráľom je Ježiš. Kristus Kráľ. Kráľ, ktorý sa nemýli. Kráľ, ktorý hovoril pravdu. Kráľ, ktorý povedal, že tí, čo pravdu milujú budú počúvať jeho hlas.

A predsa sa občas správame, akoby sme si mysleli, že raz príde náš čas a budeme ako Maruška. Povieme kráľovi, že sa zmýlil.

Veď si len spomeňme:

Náš kráľ nám povedal, pred čím máme utekať. A neutekáme. Ukázal, ako sa máme správať k slabším. A nesprávame sa. Vravel o jednote, ale my rozdeľujeme. O láske, ale my sa mstíme. O odpustení, ale my nezabúdame. O pokušiteľovi, ale my v neho neverím. O službe, lenže jednoduchšie je rozkazovať. O žičlivosti, ale my sa staráme iba o seba. Hovoril o manželstve, o vzťahoch, o úcte k životu, o majetku, o milosrdenstve, lenže my sme si vymysleli pravdy vlastné. A možno sme aj uverili, že potom, tak ako tá Maruška raz budeme počuť z jeho úst, že sa zmýlil.

Nechcem maľovať čerta na stenu, ale na to by som sa nespoliehal.

Skôr na to, čo všetko hovoril. Lebo iba on, jediný a nik iný z ľudí okrem neho nemôže povedať, že hovoril vždy pravdu.

Ježiš je kráľ, ktorý má pravdu vždy.

Bolo by dobré si to zapamätať, lebo opäť raz príde chvíľa v mojom živote, kedy mi môj chrobačný úsudok bude láskavo nahovárať, že som múdrejší ako ten, čo slovom stvoril svet a slovom ho aj udržuje.

Ježiš nie je kráľom z rozprávok. Ježiš je kráľom z neba. Snáď ten rozdiel vidíme.

A snáď raz uvidíme aj rozdiel medzi tým, čo hovoria králi z tohto sveta a kráľ, ktorý si môže celý tento svet položiť do dlane.