Nie je kráľ ako Kráľ

20.11.2021

Sú príbehy, ktoré poznáme všetci. Ako ten, o kráľovi, ktorý odoženie vlastnú dcéru, lebo mu vyzná: "Otecko, milujem ťa ako soľ!"

Milovať kráľa iba ako soľ je trúfalé. Soľ totiž nie je nad zlato. 

Keď si to myslí kráľ, tak to musí byť pravda!

A tak Maruška opúšťa domov a putuje svetom. Hľadá svojho zakliateho princa. Avšak kým ona bojuje za lásku, kráľovstvo padne na samé dno. 

Niet soli, niet života. Niet ani Marušky. A napokon, niet ani tej pravdy!

Ako to už v rozprávkach býva, Maruška svojho princa nakoniec vyslobodí. Ostáva jej však ešte vyslobodiť kráľa a s ním aj celé kráľovstvo. Vráti sa domov. Nájde uboleného a opusteného otca. Priblíži sa k nemu a prinesiem mu soľ. 

A potom... aká veľká vec: kráľ pokorne prizná, že sa mýlil.

Čudný kráľ, ktorého možno upodozrievať, že nie všetkému rozumie a že možno zasa príde čas, kedy mu budú môcť ukázať, že nemá pravdu.

Dnešným kráľom je Ježiš. Kristus Kráľ. 

Kráľ, ktorý sa nemýli. Kráľ, ktorý hovoril pravdu. Kráľ, ktorý povedal, že tí, čo milujú pravdu, budú počúvať jeho hlas. A predsa sa občas správame tak, akoby sme dúfali, že raz príde náš čas a budeme ako Maruška. 

A vtedy povieme kráľovi, že sa mýlil.

Veď si len spomeňme:

Náš kráľ nám povedal, pred čím máme utekať. A neutekáme. Ukázal, ako sa máme správať k slabším. A nesprávame sa. 

Vravel o jednote, ale my rozdeľujeme. O láske, ale my sa mstíme. O odpustení, ale my nezabúdame. O pokušiteľovi, ale my v neho neverím. O službe, lenže jednoduchšie je rozkazovať. O žičlivosti, ale my sa staráme iba o seba. 

Hovoril o manželstve, o vzťahoch, o úcte k životu, o majetku, o milosrdenstve, lenže my sme si vymysleli pravdy vlastné. A možno sme aj uverili, že potom, tak ako tá Maruška, raz budeme počuť z jeho úst, že sa zmýlil.


Nechcem maľovať čerta na stenu, ale na to by som sa nespoliehal.

Ježiš je totiž kráľ, ktorý má pravdu vždy!

Ježiš nie je kráľom z rozprávok. Ježiš je kráľom z neba. Snáď ten rozdiel vidíme.

A snáď raz uvidíme aj rozdiel medzi tým, čo hovoria králi z tohto sveta a kráľ, ktorý si môže celý tento svet položiť do dlane.