Zrkadielko

24.02.2018

Nechcel som počúvať cudzí rozhovor, ale keď stojíte v rade s nákupným košíkom, proste neodídete alebo si nezakryjete uši, aby ste nepočuli.

Muž v zrelom veku sa chválil inému, ako dnes v práci vynadal kolegyni. Vraj bláznivá hus. Samozrejme, že nepovedal hus. Ale nebudem opakovať, čo povedal. Vypípali by ma.

Jeho kamarát ho pochválil, čo mu samozrejme lichotilo. Vraj si urobil v robote poriadok. Akokeby dostal požehnanie, že správne konal a hovoril. Možno sa mu aj uľavilo na duši.

Keď som bol ešte v perinke, moji rodičia ma dali pokrstiť. A tam sa modlili, aby som bol im na radosť a svetu na osoh.

Keď som bol malý, čítal som rozprávku o čarovnom zrkadle, pred ktoré sa kráľovná postaví a pýta: zrkadielko, povedz mi, kto je najkrajší na svete. A zrkadielko neklame.

Všetci máme také zrkadlo. Nie aby sme sa pýtali na krásu. Ale či sme dobrým človekom. Či som naozaj ľuďom na radosť a svetu na osoh.

Popravde, ono to nie je ani skutočné zrkadlo.

Je to kniha. Hrubá a múdra. Biblia.

Otvorím si zrkadlo, v ktorom sa píše ako žiť a pýtam sa: zrkadielko, povedz mi, či som bol dnes rodičom, priateľom na radosť a svetu, v ktorom žijem, kde pracujem na osoh?

Mohol by som sa pýtať aj kolegov, kamarátov, ale tí sa môžu mýliť. Ani Ježiš sa nepýtal ľudí na iných. Ako o ňom napísal jeho učeník Ján: nepotreboval, aby mu niekto vydával svedectvo o inom človeku, veď on poznal každého.

Nechcem, aby mojim osobným zrkadlom boli ľudia. Ani tí, čo sa mi chcú líškať, ani tí, čo by mi radi ublížili. Mojim zrkadlom musí byť niečo dôverihodnejšie, niečo stále a pravdivé. Božie slovo. Skoro každý ho ma doma. Kdesi v polici. A skoro každý ho ignoruje, akoby viac nemalo čo povedať. Lenže človek, čo sa nechce páčiť iba ľuďom a svetu, by sa mal občas začítať do slov, ktoré opisujú ako sa na nás, na svet a na naše vzťahy díva Boh. Je totiž lepšie pýtať sa na seba zrkadla, ktoré neskresľuje a nevymýšľa.

Božie slovo ma nikdy nepochváli za to, keď poviem kolegyni, že je hlúpa. Naopak. Povie, že každý, kto sa na svojho brata hnevá pôjde pred súd. A každý, kto povie inému blázon pôjde... ale to si už prečítajte sami.

Treba tú knihu vytiahnuť z police, sfúknuť z nej prach a otvoriť ju a pýtať sa: zrkadielko povedz mi, či som bol dnes ľuďom na radosť a svetu na osoh.